Šta radiš kad nemaš kontrolu nad situacijom?
Pogrešno je kada ljudi misle da imaju ili nemaju kontrolu nad situacijom. Pogrešno je fokusirati se na kontrolu situacije zato što je situacija kakva god bila, nešto nad čim veoma teško možete imati kontrolu.
Zašto? Zato što postoji mnogo faktora koji mogu preusmeriti tok tamo gde se niste ni nadali. Fokus na situaciju utiče na to da rasipate energiju na nešto što vam neće doneti rezultat i čime ćete sebe uvesti u veliki stres.
„Sposobnost da prepoznamo i upravljamo sobom je most koji nas vodi ka svakom cilju i svakom uspehu.„
Luica Radivojević
Moć kontrole: Fokus na sebi kao ključ za uspeh
Nad čim imate apsolutnu kontrolu? Nad sobom. Dobro je da se foksirate na sopstvene misli, emocije, sopstve reakcije i aktivnosti u vezi sa nekom situacijom i da razmislite da li vas vode ka željenom ishodu. Nekada nešto možemo uraditi odmah, ali ne razmišaljmo na dobar način. Nekada je potrebno da se strpimo, pa će naše aktivnosti dati rezultat malo kasnije. Retke su situacije kada zaista ne možemo da uradimo ništa.
Primer iz stvarnog života
Banalan primer je kada sam nedavno bio u lokalnoj prodavnici da kupim brašno. Naravno, brašna nije bilo. Nije ga bilo ni naredna dva dana. Prodavačica mi je rekla da im zalihe stižu ali da sve ubrzo i nestane. Počeo sam da osećam veliki bes koji me je sprečavao da razmišljam konstruktivno. Mislio sam da nemam kontrolu nad situacijom. Onda sam sebe pitao šta je moj cilj, da kupim brašno ili da kupim brašno u ovoj lokalnoj prodavnici. Rekao sam sebi „da kupim brašno“.
I pored toga što sam definisao šta je moj cilj, svojim internim dijalogom sam se i dalje sprečavao da budem konstruktivan. Dijalog je izgledao ovako (u blažoj varijanti): „Ovaj narod je poludeo, ovo nema smisla, stvarno smo najgori…“ Bes je i dalje rastao. I dalje sam doživljaj da nemam kontrolu nad situacijom je bio tu. Onda sam duboko udahnuo i rekao sebi ok., hajde drugačije. Ovo nije konstruktivno. Šta možeš da uradiš?
Koristite um konstruktivno
Umesto da se zaglavite u negativnim reakcijama, postavite sebi pitanje: „Šta je to što ja mogu da uradim?“ i preuzmite korake u skladu sa ciljem koji ste definisali. Fleksibilnost uma ključna je u pronalaženju rešenja, posebno u kritičnim situacijama. Mogu da pozovem prijatelje i pitam da li neko zna gde ima brašna. Već pri prvom pozivu prijatelj mi je rekao gde je uzeo brašno i da ga ima redovno. Problem rešen.
Potrebno je fokusirati se na sopstvene misli, emocije i akcije u nekoj situaciji i pratiti kako će to uticati na rezultat. Tako utičete na svoju fleksibilnost. Ako se stvari ne odvijaju u pravcu u kome ste želeli, potrebno je da uradimo nešto drugo. Dobro je um koristiti konstruktivno postavljajući sebi pitanje „Šta je to šta ja mogu da uradim“. U zavisnosti od toga koliko neku situaciju doživite kao kritičnu ili ne, vaš um će biti biti više ili manje sposoban da bude kreativan u traženju rešenja.
Naravno uvek je potrebno dobro definisati šta je vaš cilj u nekoj situaciji. Kada to uradite onda um usmerite u pravcu traženja rešenja i prestanite sa reakcijama koje vas ne vode ka tome.